FÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde yıl sonu sergileri

0
27

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü tarafından 3 adet yıl sonu sergisi gerçekleştirildi.

“2. Sınıflar Sanat ve Tasarım Sergisi”nde, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 2. sınıf öğrencilerinin Grafik Anasanat ve Seçmeli Sanat ile Resim Anasanat ve Seçmeli Sanat atölyelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalar yer aldı. Çevrim içi olarak hazırlanan sergide, resim atölyeleri sorumlu Öğr. Gör. Öznur Aksoy ile grafik atölyeleri sorumlusu Arş. Gör. Cihangir Eker’in sorumluluğunda 2020-2021 bahar yarıyılında öğrencilerin yaptıkları seçme çalışmalar yer aldı.

2020-2021 bahar yarıyılında 2. sınıf öğrencilerinin katıldığı Grafik Anasanat ve Seçmeli Sanat Atolye derslerinde, öğrenciler tarafından tipografi üzerine çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalarda tipografik ögelerle kompozisyon oluşturma, renk değerlerini kompozisyonda kullanma, deneysel tipografik ögelerle iş üretme konuları üzerinde yoğunlaşıldı. Anasanat ve Seçmeli Sanat Atölye Resim derslerinde ise öğrenciler, teknik ve konu üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Manzara, naturemorte, portre, otoportre ve figür konulu çalışmalarda; akrilik, yağlı boya ve karışık teknik yöntemleri uygulandı. Bu çalışmalarda ayrıca ustaların eserleri üzerine yorumlamalar yapıldı.

“2. Sınıflar Sanat ve Tasarım Sergisi” adlı sergiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.

https://fugseb23.wixsite.com/galeri/2021-2-s%C4%B1n%C4%B1flar-bahar-sergisi

“3. Sınıflar Grafik Anasanat Atölye Sergisi” ile “3. Sınıflar Özgün Baskı resim Sergisi”nde ise sorumlu öğretim üyesi Dr. Yelda Usal’ın atölye öğrencilerinin 2020-2021 bahar yarıyılında gerçekleştirdikleri Baskı Resim ve Grafik Tasarım çalışmaları yer aldı. Bu sergilerde siyah-beyaz linol, renkli linol ve exlibris çalışmaları ile broşür, afiş ve kitap kapağı tasarımları yer aldı.

Sergilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

https://fugseb23.wixsite.com/galeri/se%C3%A7me-eserler-2

https://fugseb23.wixsite.com/galeri/se%C3%A7me-eserler-1

Kaynak: FÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü