Lenfoma Farkındalık Günü’nde uzmanından uyarılar

0
33

Fırat Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı/Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Uysal, 15 Eylül Lenfoma Farkındalık Günü dolayısı ile açıklamalarda bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Uysal, lenfomanın lenf bezlerinin kötü huylu olan hastalığı olduğunu, lenf bezlerinin bir kanser çeşidi olduğunu belirtti. Lenf bezlerinin daha çok boyun bölgesinde, koltuk altlarında, kasıklarda ele gelen yerlerde olduğunu, ele gelmeyen yerlerde ise göğüs ve karın boşluğu gibi yerlerde fazlaca bulunduğunu aynı zamanda bademciklerde ve dalakta lenf sisteminin bir organı olması dolayısıyla lenfomanın lenf düğümlerinden, dalaktan veya bademciklerden kaynaklanabildiğini ifade etti.

Erken tanı ile çözüm mümkün

Yılda binden fazla kişinin lenfoma tanısı aldığını; ancak erken tanı ve teşhis ile tamamen yok olan önemli bir hastalık grubu olduğunu da belirtti. Dr. Uysal, lenfomanın altmıştan fazla alt tipi olduğunu ama Hodgkin ve Nonhodgkin olmak üzere alt tiplere ayrıldığını ve bu ayrımın çok önemli olduğunu vurguladı. Çünkü her birinin karakterizisyonunun oldukça farklı olduğunu, hem tedavisinin hem de hastalığın başlangıç şeklinin alt tiplendirme açısından önemli olduğunu söyledi. Lenfoma açısından şüphelendiklerinde lenf nodu biyopsisini çok önemsediklerini ve alt tiplerini daha sağlıklı daha net yapabilmek için, biyopsinin lenf nodlarının tamamen çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Lenfoma belirtileri

Dr. Uysal, lenfomanın çocuklardan erişkin yaşlara kadar her yaşta görülebildiğini, lenfomanın erkeklerde bir miktar daha fazla görüldüğünü, lenfomanın en çok başlayış şikâyetlerinin ise ateş, kilo kaybı, iştahsızlık, bazen alt tiplerinde kaşıntılar olabileceğini söyledi.

Ayrıca tanımlanamayan kuru kaşıntıların lenfomanın başlangıç şikâyeti olabileceğini yine lenf nodlarının büyüdüğü alanlara göre bazı organlara bu büyümenin zarar verebildiğini, eğer bu büyüme mide bölgesinde ise midenin küçülmesine erken doygunluğa, karında şişlik hissine sebep olabildiğini, koltuk altlarındaki büyümelerin kişiyi koltuk altlarındaki ağrıların rahatsız edeceğini, göğüs boşluğundaki büyüyen lenf nodlarının akciğere, kalbe baskı yapabileceğini, öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı şeklinde belirti gösterebileceğini dile getirdi.

Kaynak: Fırat Üniversitesi Hastanesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü