Fırat Üniversitesinde Derece ve Tez Ödülleri Töreni düzenlendi

0
16

2023 – 2024 eğitim ve öğretim döneminde Fırat Üniversitesi fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarını derece ile bitiren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Armağan Yazıcı, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Soner Özgen, Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan Akpınar, fakülte dekanları, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, enstitü müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve dereceye giren öğrencilerin aileleri katıldı.

En iyi tez ödülleri sahiplerini buldu

Program ilk olarak Tez Ödülleri Töreniyle başladı. Dört enstitü adını konuşma yapan Enstitü Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Tekin, başarı sağlayan araştırmacı ve danışmanlarını tebrik etti. Daha sonra en iyi tezi hazırlayan araştırmacı ve danışmanlarına ödülleri verildi.

“Ağustos ayında ilk dönemimi tamamlıyorum”

Ardından Derece Ödülleri Töreni başladı. Gerçekleştirilen törende konuşma yapan FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Ben de 4 yıl önce bu öğrencilerimiz ile birlikte göreve başladım. Dolayısıyla bugün mezun olmaya hak kazanan hem lisansüstü düzeyindeki öğrenciler, hem de lisans öğrencileri aslında benim dönemimde üniversite hayatına başlamış durumdalar. Ben de bu Ağustos ayında ilk dönemimi tamamlıyorum” dedi. Elazığ ve Kahramanmaraş depremleri sonrası zorlu bir eğitim dönemi yaşadıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Göktaş, devletimizin her türlü yarayı sardığını, büyük bir devlet olduğumuzu söyledi.

“İlimizin tüm yöneticilerinden topyekun üniversitemize sahiplenme oldu”

Son 4 yılda üniversite olarak yapılan çalışmalara kısaca değinen Rektör Prof. Dr. Göktaş, “Bu süreçte en çok önemsediğimiz şey üniversitemizde huzur ortamı oluşturmak oldu. Şehrimizle özdeşleşmek oldu. Buna özellikle dikkat ettik. Hocalarımıza hak ettikleri kadrolarını zamanında vermek adına elimizden geleni gayreti gösterdik. Üniversitemiz ile şehir arasındaki ilişkileri arzu ettiğimiz noktaya taşımak, sıcak bir iklim oluşturmak için ciddi gayret sarf ettik. Çok şükür şehrimizde de çok güzel tepkiler aldık. İlimizin tüm yöneticilerinden topyekûn üniversitemize sahiplenme oldu. Aldığımız bu başarılar da şehrimizin yöneticilerimizin bizi motive etmesi ve yardımcı olması sayesinde oldu” ifadelerini kullandı. Fırat Üniversitesi’nin bu süreçte Türkiye birinciliği başta olmak üzere çok sayıda derece elde ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. GÖKTAŞ, “Üniversitemizin son zamanlarda çok sayıda öğrencimiz fuarlarda ve yarışmalarda derece getirdiler. En son TÜBİTAK’ın 2209 proje yarışmalarında Üniversitemiz 512 projeyle Türkiye’de rekor kırarak Türkiye 1. oldu. Bu ekosisteme katkıda bulunan öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Sn. Cumhurbaşkanımızın bu yüzyılda gençlerimizden çok büyük beklentileri var. Türkiye Yüzyılında Milli Teknoloji hamlelerini gerçekleştirmek içinde büyük bir gayret sarf edildi ülkemizde. Bunun en büyük paydaşı bugün mezun olan gençlerimizdir. Onlardan büyük beklentilerimiz var” dedi.

“Araştırma Üniversitesi olduğumuz için 15 milyonun üzerinde bütçe geliyor”

Fırat Üniversitesinin Araştırma Üniversitesi seçilmesinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Göktaş “Son süreçte Üniversitemiz Araştırma üniversitesi oldu. Türkiye’de Kayseri’den sonra büyükşehirde olmayan Araştırma Üniversitesi olmayı başarmış tek üniversite Fırat Üniversitesidir. Biz bunu da öğrencilerimize ve akademisyenlerimize borçluyuz. Hepsine teşekkür ediyorum. Araştırma Üniversitesi olmamızla her yıl yaklaşık olarak 15 Milyonun üzerinde bir araştırma bütçesi geliyor. Biz bu bütçe ile hocalarımıza yine devletimizin belirlemiş olduğu öncelikli alanlarda projeler veriyoruz. Hocalarımız o projeleri gerçekleştiriyorlar. Çok önemli bir etiket. Ben Üniversitemiz adına gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

“TÜBİTAK 1001 projelerinden 170 milyon TL AR-GE projesi üniversitemize verildi”

Üniversite sanayi işbirliğine değinen ve yapılan çalışma ve projelerle Türkiye birinciliği elde edildiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Göktaş, “Son zamanlarda hocalarımızı Üniversite-Sanayi İşbirliği, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri konusunda ciddi anlamda teşvik ediyoruz. TÜBİTAK 1001 projelerinde de Türkiye birincisi olduk. Sadece TÜBİTAK 1001 projelerinden 170 Milyon AR-GE Projesi üniversitemize verildi. Bunu hocalarımız kendi çalışmalarında devletimiz için kritik teknolojilerde ürün odaklı çalıştılar” dedi.

“Hastanemiz borçsuz olduğu için her yıl 5 milyon TL katkıda bulunuyor”

Fırat Üniversitesi Hastanesine de değinen ve hastanenin sıfır borcu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Göktaş, “Fırat Üniversitesinin sıfır borcu olan bir hastanesi var. Hastanemizin borcu yok. Hastane yönetimine teşekkür ediyorum. Hastanemiz borcu olmadığı için de her yıl araştırma fonuna 5 Milyon katkıda bulunuyor. Araştırma Üniversitesine gelen parayla birlikte yaklaşık 250 Milyon araştırma bütçesine sahibiz” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesine 4 yılda dev inşaat yatırımı

Süreç içerisinde üniversiteye kazandırılan inşaat çalışmaları hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Bu dönemde Diş Hastanemiz inşaatı devam ediyor. Yılsonunda oda bitecek. Üniversitemize yeni bir hastane kazandırdık. İnşallah Ağustos ayının sonunda TOKİ tarafından yapım ihalesine çıkılacak. Yazılım, Bilişim- ARGE Merkezi Türkiye’de ilk olacak. Onu da yüzde 95 oranında tamamlamış bulunmaktayız. Merkez Araştırma Laboratuvarının uzaklığından hocalarımızın bir veryansını vardı. Bu ay içerisinde Rektörlük kampüsünde yeni bir Merkez Laboratuvarı açılacak. Yaklaşık olarak 4 yıl içerisinde üniversitemizde yatırım olarak 12,5 Milyar TL yatırım kazandırdık. Üniversitemize ve güzel şehrimize bu yatırımların hayırlı olmasını diliyorum. Elazığ’a hizmet etmek bizim için şereftir. 1982 yılından beri bu şehirde yaşıyorum. Bu şekildeki yatırımları üniversitemize, şehrimize kazandırmak bizim için gerçekten büyük bir mutluluk” dedi.

Konuşmaların ardından Derece ve Tez Ödülleri töreni düzenlendi. Törende derece alan öğrencilere başarı belgeleri verildi.

Kaynak: FÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü