FÜ öğretim üyesinin 315 bin 515 euro tutarındaki AB projesi kabul edildi

0
87

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Taşıt Dinamiği ve Kontrol Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hanbey HAZAR yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki Avrupa Birliği (AB) projesi kabul edildi.

Proje, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İnsan Kaynaklarını Geliştirme” bileşeni altında uygulanıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Prof. Dr. Hanbey HAZAR yürütücülüğünde hazırlanan 315 Bin 515 Euro tutarındaki, ‶Genç istihdamı için mesleki eğitim projesi″ (The project of vocational training for youth employment) isimli Avrupa Birliği (AB) projesi desteklenmeye hak kazandı.

Projenin amacı, ülkemizde özellikle Elazığ ve bölgesinde mevcut işgücü piyasasının ihtiyaçlarına uygun olarak (15-29 yaş aralığındaki); ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin istihdamının artırılması olarak belirtildi. Proje kapsamında, 15-29 yaş aralığında bulunan; 50 kadın ve 30 erkeğe güncel olan ve kolay istihdamın sağlayacak mesleki ve tamamlayıcı eğitimler verilerek nitelik kazandırılması ve istihdam edilebilirliğin arttırılması amaçlanıyor. Başta kadınlar olmak üzere sosyo-ekonomik seviyesi düşük genç bireylerin istihdamının sağlanmasıyla, sürdürülebilir gelişmenin elde edilmesi planlanıyor.

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Hanbey Hazar, projede kendilerine her türlü desteği sağlayan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ve Fırat Üniversitesi yönetimine teşekkür etti.

Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise projenin hazırlanmasında emeği geçen FÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanbey Hazar’ı tebrik ederek, bu tür projelerin üniversitelerin uluslararasılaşmasında önemli bir rolünün olduğunu, bu nedenle bu tip projelerin sayısının artması gerektiğini belirtti.

Kaynak: FÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü