FÜ’de “Türkiye’nin Büyük Dil Modeli T3 AI” konulu konferans yapıldı

0
5

T3 AI Program Yöneticisi ve BAYKAR Akıllı Web Sistemleri Grup Lideri Refik Söylemez, Fırat Üniversitesinde öğrenciler ile bir araya geldi.

FÜ, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve FEBİTEK Öğrenci Topluluğu paydaşlığında, “Türkiye’nin Büyük Dil Modeli T3 AI” konulu konferans gerçekleştirildi. Prof. Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonunda düzenlenen programa;  FÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ ve Prof. Dr. Soner Özgen, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan T3 AI Program Yöneticisi ve BAYKAR Akıllı Web Sistemleri Grup Lideri Refik Söylemez, yapay zeka, yazılım ve kariyer gibi konularının yanı sıra Türkiye’nin yerli ve milli Dil Modeli T3 AI konusunda çeşitli bilgiler verdi. Teknolojik anlamda BAYKAR olarak ileride olduklarını ve ülkeyi daima bir adım öne taşımak istediklerini belirten Söylemez, gönüllülerle birlikte projelerini yürüterek bu projeler sonucunda ortaya çeşitli ürünler çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Söylemez, “Biz gönüllülerimizden ve çalışanlarımızdan yurt dışına bir BAYKAR ve bir Selçuk Bayraktar çıkaramıyorsak bu alanda başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. O yüzden biz T3 AI modelini açık kaynak olarak bir eko sistem oluşturup tüm dünyaya yaymak ve bu modelin insanlar tarafından kullanılmasını istiyoruz.” dedi.

Öte Yandan Söylemez beraberindekiler FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ı makamında ziyaret ettiler.

Kaynak: FÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü