Fırat Üniversitesinde koronavirüs bilgilendirme toplantısı düzenlendi

0
503

Atatürk Kültür Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazez, Genel Sekreter Prof. Dr. Ahmet Özer, Fakülte Dekanları, Fırat Üniversitesi Hastanesi yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan “Coronavirus” hakkında merak edilen konulara dikkat çeken Prof. Dr. Akbulut,“Coranavirus bulaşıcı mı? Bulaşma ihtimali ve durumları nelerdir? Virüsten korunmak için neler yapmalıyız? Ülkemizde son durum nedir?” gibi sorulara yanıtlar verdi.

Sağlık Bakanlığının virüs konusunda ülkemizde gerekli tedbirleri aldığını belirten Prof. Dr. Akbulut, “Çin’de ortaya çıkan coronavirüsü salgını yaklaşık 104 ülkeye yayılmış durumda. Çin de vaka sayısı gittikçe azalmaya başlarken diğer ülkelerde özellikle komşu ülkelerimiz İran, Irak, Suriye ve Avrupa da İtalya’da, Fransa’da, İngiltere’de hatta Amerika da bile son günlerde gittikçe artmakta. Dolayısıyla henüz bizim ülkemizde yeni tip Coronavirüsü vakasına rastlanmamıştır. Ama bu bize gelmeyeceği anlamı taşımıyor. Bu virüsün bulaşıcılığı yüksek bir virüs fakat öldürücülüğü çokta o kadar yüksek değil. Ölüm olayı daha çok vücut direnci düşük olanlarda, 65 yaş üstünde, şeker hastalığı olan, kalp hastalıkları olan, böbrek yetmezliği olan ve solunum yolu hastalığı olan kişilerde öldürücü olabiliyor. Bunun kötü olan kısmı belirlenmiş bir aşısı ve tedavisi yok. O yüzden genel korunma önlemleriyle bu virüsten korunmak zorundayız” dedi.