Fırat Üniversitesinin ”Yapay Zekâ Destekli Projesi”ne Türk Patent Kurumu’ndan ödül

0
535

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ”2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması” düzenlendi. Üniversitelerde üretilen teknik bilginin patente dönüştürülerek ülke ekonomisinin ve teknolojisinin gelişmesine katkı sağlanması amaçlayan yarışmaya, 98 farklı üniversiteden 584 patent başvurusu yapıldı.

Başvuruların, 6 kişilik jüri tarafından değerlendirilmesi sonucunda, 10 adet patent başvurusu finale kaldı. Finalist üniversiteler arasında Fırat Üniversitesi ile birlikte, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi yer aldı.

Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Engin Ülger ve Yunus Emre Aydın tarafından, Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu danışmanlığında hazırlanan “Katı Atıkların Yapay Zekâ Destekli Ayrıştırma ve Değerlendirme Sistemi” isimli patent derece aldı.

Patent sahiplerinin ödülleri, 16 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da Türk Patent ve Marka Kurumunda gerçekleştirilen “Patentle Türkiye” ödül töreni kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından verildi.

Patente konu olan “Yapay Zekâlı Katı Atık Makinası” projesi, TEKNOFEST-2019’da Türkiye birinciliği derecesi ile Kasım 2019’da İstanbul da gerçekleştirilen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde “Sıfır Atık İnovasyon” ödülünü de almıştı

Kaynak: Rektörlük Basın Yayın ve Halkla İlişkiler