FÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Prof. Dr. Kerim Sunguroğlu’nu ziyaret etti

0
129

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Elazığ’da yükseköğretimin gelişmesi ve Fırat Üniversitesinin kurulmasında büyük katkıları bulunan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Kerim Sunguroğlu’nu evinde ziyaret etti.

Ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Kerim Sunguroğlu, Rektör Prof. Dr. Göktaş’a Elazığ’da yükseköğretimin başlangıcından Fırat Üniversitesinin bu güne gelinceye kadar yaşananları aktardı.

Bir hayal ile başlayan Fırat Üniversitesinin kurulması sürecinde başta rahmetli Prof. Dr. Mustafa Temizer olmak üzere şimdiye kadar görev alan bütün yönetimlerin üniversiteye katkılarının olduğunu ifade den Prof. Dr. Sunguroğlu, Fırat Üniversitesinin teknik ve maddi zorluklara rağmen şehrin önde gelenleri, dönemin idarecileri ve Elazığ halkının destekleri ile kurulma sürecinin tamamlandığını ve kurulma aşamasında Elazığ halkının üniversite kurulması için kendi özel arazilerini dahi bağışladıklarını vurguladı.

Eğitim ve öğretimin sağlanması için il dışından hocaların büyük güçlüklere rağmen Fırat Üniversitesine getirildiğini, bu emeklerin sonucunda Fırat Üniversitesinin akademik başarılarının gurur verici olduğunu belirten Prof. Dr. Kerim Sunguroğlu,  Elazığ’ın ve Fırat Üniversitesinin daha iyi yerlerde olması için küskünlük ve kırgınlıkların bir kenara bırakılarak akademik çalışmaların artması gerektiğini, Elazığ halkı ve idarecilerinin desteğiyle bunun başarılacağına inandığını ve yeni yönetime başarılar dilediğini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Göktaş ise verilen mücadeleler ve büyük emekler sonucunda Fırat Üniversitesinin günümüzde 45 bin öğrencisi, 2 bin akademik ve 3 bin idari personeli ile 50 bin kişilik büyük bir aileye dönüştüğünü ifade ederek, bunda katkısı olan önceki yönetimlerin hepsine teşekkür etti.

Elazığlı halkının ve şehrin önde gelenlerinin desteğiyle huzurlu bir ortamda Fırat Üniversitesini çağdaş, evrensel normları esas alan bir yapıya dönüştürmeye gayret edeceklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Göktaş, Fırat Üniversitesinin bu seviyeye gelmesinde emeği geçen herkese şükran duyduklarını, bu süreçte emeği bulunan ve vefat edenlere de Allah’tan rahmet, aramızda olanlara ise huzurlu ve sağlıklı bir ömürler diledi.

Kaynak: Rektörlük Basın Yayın ve Halkla İlişkiler